TAG Standard Duty Towbar for Mitsubishi Delica (01/1986 - on)
Calculate Shipping
SQUARE SHAPE ONLY - DOES NOT SUIT D5
This Kit Includes:
TAG Standard Duty Towbar
TAG Wiring Harness with 7 Pin Flat Socket - Vehicle Side
TAG Standard Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
Factory Mounting Points for ease of fitment
Durable Powder Coated Finish
Flat Fixed 2-Bolt Tow Ball Mount
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes Tow Ball
| Barcode | 9340407051689 |
| Brand | TAG |
| Type | Universal Wiring Kits |
| Coating | Enamel Immersion Dipped |
| Towbar Class | Standard Duty |
| Hitch Type | Flat Fixed 2 Bolt |
| Diagnostic Coding | Not Applicable |
| Fog Cut Off | Not Applicable |
| Reverse Sensor Cut Off | Not Applicable |
| Wiring Option | Universal Harness with 7 Pin Flat Plug |
| Style | 7 Pin Flat |
| Fitting Time [Min.] | 60 |
| Towbar Capacity [Kg] | 1000 |
| Shipping Weight | 14.0500kg |
| Shipping Width | 0.520m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 1.050m |
| Shipping Cubic | 0.131040000m3 |
| Assembled Length | 1.280m |
| Assembled Height | 0.300m |
| Assembled Width | 0.800m |
Related Products
Boost Zone
What is a Hotdog Muffler?
One of the things that come under the microscope quite frequently among car enthusiasts is the sound of the vehicle. While the engine does play a critical role in determining the kind of sound that a car ends u
Read Full PostWhy Choose an Ignite Exhaust
Why Choose an IGNITE Performance Exhaust? When it comes to upgrading your 4x4 or performance vehicle, choosing the right exhaust system can make all the difference. IGNITE Exhausts are purpose-built for Aust
Read Full PostUnlock Performance: Top Benefits of High Flow Cats for Your Ride
Catalytic converters have long been a critical component of modern vehicles, primarily tasked with reducing harmful emissions. They work by converting toxic gases like carbon monoxide, nitrogen oxides, and hydr
Read Full Post
More info