TAG Heavy Duty Towbar & Rear Step for Mercedes Sprinter Van 907 (VS30) Wide Chassis (01/2019 - On)
Tag Heavy Duty Towbar, Galvanised Step and Wiring Kit for Mercedes Sprinter Van 907 (VS30) Wide Chassis (01/2019 - On)
Calculate Shipping
Suits wide chassis vehicles outside frame dimension 995mm. Some LWB models may have a protruding hook from spare tire cradle that fouls on step mount. Please check with us before purchase.
Order Will Include:
Heavy Duty Towbar
Direct Fit Wiring Harness
Rear Step
Sensor Bracket Relocation Kit
TAG Heavy Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
Class 4 Towbar - 50mm Square Hitch Receiver
Durable Powder Coated Finish
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes Tow Ball, Tow Ball Mount, Pin & Clip and D-Shackles
Please check Vehicle's owner manual for towing specifications
Will not suit narrow chassis (773mm), see part number T7P711 instead.
Please Note: A towbar is a safety critical item and not always a straightforward fitment due to vehicle manufacturing variation. We strongly recommend you get your towbar and wiring harness installed by a professional towbar or vehicle accessory fitting workshop.
| Brand | TAG |
| Wiring Option | Direct Fit CAN-Bus Wiring Harness |
| Towbar Capacity [Kg] | 3500 |
| Bumper Removed During Fitment | No |
| Fitting Time [Min.] | 90 |
| Tow Ball Mount | L4045 |
| Style | 7 Pin Flat |
| Type | Plugs & Sockets |
| Reverse Sensor Cut Off | Dash Button |
| Diagnostic Coding | Optional |
| Exposure | Exposed |
| Bumper Cut Out Required | Yes |
| Hitch Type | 50mm Square Hitch Receiver |
| Towbar Class | Heavy Duty |
| Coating | Powder Coated |
| Shipping Weight | 40.3300kg |
| Shipping Width | 0.430m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 1.690m |
| Shipping Cubic | 0.210743000m3 |
| Assembled Length | 1.690m |
| Assembled Height | 0.290m |
| Assembled Width | 0.430m |
More info