TAG Heavy Duty Towbar and Direct Fit Wiring Harness for Toyota Kluger (08/2007 - 02/2014)
Calculate Shipping
1-Piece Heavy Duty Towbar and Direct Fit Wiring Harness to suit Kluger GSU40R,GSU45R Series (08/2007-02/2014)
This Kit Includes:
TAG Heavy Duty Towbar
TAG Direct Fit Wiring Harness
TAG 7 Pin Flat Socket - Vehicle Side
TAG Heavy Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
Factory Mounting Points for ease of fitment
Durable Powder Coated Finish.
Class 4,50mm x 50mm Hitch Receiver
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes - Tow Ball, Tow Ball Mount, Hitch Pin & R-Clip and D-Shackles
Disclaimer: This is an aftermarket product manufactured by TAG Manufacturing Pty Ltd. It is not a Toyota Genuine part and is not endorsed, approved, or manufactured by Toyota Motor Corporation or Toyota Motor Corporation Australia Limited. Toyota is a registered trademark of Toyota Motor Corporation. Due to the safety-critical nature of towbars and vehicle manufacturing variations, professional installation by a qualified fitter is strongly recommended.
| Barcode | 9340407054321 |
| Brand | TAG |
| Fog Cut Off | Not Applicable |
| Towbar Capacity [Kg] | 2000 |
| Bumper Removed During Fitment | Yes |
| Fitting Time [Min.] | 60 |
| Tow Ball Mount | L4120 |
| Style | 7 Pin Flat |
| Wiring Option | Direct Fit ECU |
| Reverse Sensor Cut Off | Not Applicable |
| Type | Plugs & Sockets |
| Diagnostic Coding | Not Required |
| Exposure | Partially concealed |
| Bumper Cut Out Required | No |
| Hitch Type | 50mm Square Hitch Receiver |
| Towbar Class | Heavy Duty |
| Coating | Enamel Immersion Dipped |
| Shipping Weight | 21.3000kg |
| Shipping Width | 0.570m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 1.240m |
| Shipping Cubic | 0.162564000m3 |
| Assembled Length | 1.240m |
| Assembled Height | 0.230m |
| Assembled Width | 0.570m |
Related Products
Boost Zone
What is a Hotdog Muffler?
One of the things that come under the microscope quite frequently among car enthusiasts is the sound of the vehicle. While the engine does play a critical role in determining the kind of sound that a car ends u
Read Full PostWhy Choose an Ignite Exhaust
Why Choose an IGNITE Performance Exhaust? When it comes to upgrading your 4x4 or performance vehicle, choosing the right exhaust system can make all the difference. IGNITE Exhausts are purpose-built for Aust
Read Full PostUnlock Performance: Top Benefits of High Flow Cats for Your Ride
Catalytic converters have long been a critical component of modern vehicles, primarily tasked with reducing harmful emissions. They work by converting toxic gases like carbon monoxide, nitrogen oxides, and hydr
Read Full Post
More info