TAG Heavy Duty Towbar for Mitsubishi Triton MR and MQ Series With No Rear Step (05/2015 - 2024)
TAG Heavy Duty Towbar & Direct Fit Wiring Kit for Mitsubishi Triton MQ Series With No Rear Step (05/2015 - 11/2018)
Calculate Shipping
3-Piece Premium powder coated towbar to suit all MQ Triton models WITHOUT a rear bumper step.
This Kit Includes:
TAG Heavy Duty 3-Piece Towbar
TAG Direct Fit Wiring Harness
TAG 7 Pin Flat Socket - Vehicle Side
TAG Heavy Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
Suits Styleside, Ute, Cab Chassis without bumper
3-Piece Design
Class 4 Towbar - 50mm Square Hitch Receiver
Durable Powder Coated Finish
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes Tow Ball, Tow Ball Mount, Pin & Clip and D-Shackles
Please Note: A towbar is a safety critical item and not always a straightforward fitment due to vehicle manufacturing variation. We strongly recommend you get your towbar and wiring harness installed by a professional towbar or vehicle accessory fitting workshop.
| Barcode | 9340407054642 |
| Brand | TAG |
| Wiring Option | Direct Fit ECU |
| Towbar Capacity [Kg] | 3100 |
| Bumper Removed During Fitment | No |
| Fitting Time [Min.] | 30 |
| Tow Ball Mount | L4045 |
| Style | 7 Pin Flat |
| Type | Plugs & Sockets |
| Reverse Sensor Cut Off | Not Applicable |
| Fog Cut Off | Not Applicable |
| Diagnostic Coding | Not Required |
| Exposure | Exposed |
| Bumper Cut Out Required | No |
| Hitch Type | 50mm Square Hitch Receiver |
| Towbar Class | Heavy Duty (Extended 3-Piece) |
| Coating | Powder Coated |
| Shipping Weight | 47.5000kg |
| Shipping Width | 0.530m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 1.700m |
| Shipping Cubic | 0.297330000m3 |
| Assembled Length | 1.700m |
| Assembled Height | 0.330m |
| Assembled Width | 0.530m |
Related Products
Boost Zone
What is a Hotdog Muffler?
One of the things that come under the microscope quite frequently among car enthusiasts is the sound of the vehicle. While the engine does play a critical role in determining the kind of sound that a car ends u
Read Full PostWhy Choose an Ignite Exhaust
Why Choose an IGNITE Performance Exhaust? When it comes to upgrading your 4x4 or performance vehicle, choosing the right exhaust system can make all the difference. IGNITE Exhausts are purpose-built for Aust
Read Full PostUnlock Performance: Top Benefits of High Flow Cats for Your Ride
Catalytic converters have long been a critical component of modern vehicles, primarily tasked with reducing harmful emissions. They work by converting toxic gases like carbon monoxide, nitrogen oxides, and hydr
Read Full Post
More info