TAG Heavy Duty Towbar for Mitsubishi Outlander (11/2006 - 10/2012)
TAG Heavy Duty Towbar & Direct Fit Wiring Kit for Mitsubishi Outlander (11/2006 - 11/2012)
Calculate Shipping
Kit Includes:
Tag heavy duty towbar
Tag direct fit wiring harness
Tag vehicle side 7 pin flat plug
TAG Heavy Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
Factory Mounting Points for ease of fitment
Class 4, 50mm x 50mm Hitch Receiver
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes - Tow Ball, Tow Ball Mount, Hitch Pin & R-Clip and D-Shackles
| Barcode | 9340407053195 |
| Brand | TAG |
| Type | Plugs & Sockets |
| Coating | Enamel Immersion Dipped |
| Towbar Class | Heavy Duty |
| Hitch Type | 50mm Square Hitch Receiver |
| Bumper Cut Out Required | Yes |
| Exposure | Concealed |
| Diagnostic Coding | Not Required |
| Fog Cut Off | Not Applicable |
| Reverse Sensor Cut Off | Not Applicable |
| Wiring Option | Direct Fit Wiring Harness |
| Style | 7 Pin Flat |
| Tow Ball Mount | L4120 |
| Fitting Time [Min.] | 60 |
| Bumper Removed During Fitment | Yes |
| Towbar Capacity [Kg] | 1600 |
| Shipping Weight | 18.0000kg |
| Shipping Width | 0.520m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 1.120m |
| Shipping Cubic | 0.174720000m3 |
| Assembled Length | 1.120m |
| Assembled Height | 0.300m |
| Assembled Width | 0.520m |
Related Products
Boost Zone
What is a Hotdog Muffler?
One of the things that come under the microscope quite frequently among car enthusiasts is the sound of the vehicle. While the engine does play a critical role in determining the kind of sound that a car ends u
Read Full PostWhy Choose an Ignite Exhaust
Why Choose an IGNITE Performance Exhaust? When it comes to upgrading your 4x4 or performance vehicle, choosing the right exhaust system can make all the difference. IGNITE Exhausts are purpose-built for Aust
Read Full PostUnlock Performance: Top Benefits of High Flow Cats for Your Ride
Catalytic converters have long been a critical component of modern vehicles, primarily tasked with reducing harmful emissions. They work by converting toxic gases like carbon monoxide, nitrogen oxides, and hydr
Read Full Post
More info