TAG Heavy Duty Towbar for Holden Colorado Styleside Ute With Step (06/2012 - 07/2020)
TAG Heavy Duty Towbar & Direct Fit Wiring for Holden Colorado RG Series With Rear Step (11/2012 - 10/2020)
Calculate Shipping
Basic Powder coated 1 Piece towbar to suit RG Colorado stylside utes with rear bumper step. Will fit 2wd and 4wd models.
This Kit Includes:
TAG Heavy Duty Towbar
TAG Direct Fit Wiring Harness with 7 Pin Flat Plug
TAG Heavy Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
Suits Styleside with Step only
Class 4 Towbar - 50mm Square Hitch Receiver
Durable Powder Coated Finish
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes Tow Ball, Tow Ball Mount, Pin & Clip and D-Shackles
| Barcode | 9340407053782 |
| Brand | TAG |
| Wiring Option | Direct Fit CAN-Bus Wiring Harness |
| Towbar Capacity [Kg] | 3500 |
| Bumper Removed During Fitment | No |
| Fitting Time [Min.] | 60 |
| Style | 7 Pin Flat |
| Type | Plugs & Sockets |
| Reverse Sensor Cut Off | Automatic |
| Diagnostic Coding | Not Required |
| Exposure | Exposed |
| Bumper Cut Out Required | No |
| Hitch Type | 50mm Square Hitch Receiver |
| Towbar Class | Heavy Duty |
| Coating | Enamel Immersion Dipped |
| Shipping Weight | 31.0000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 1.210m |
| Shipping Length | 0.600m |
| Shipping Cubic | 0.246840000m3 |
| Assembled Length | 0.600m |
| Assembled Height | 1.210m |
| Assembled Width | 0.340m |
Related Products
Boost Zone
What is a Hotdog Muffler?
One of the things that come under the microscope quite frequently among car enthusiasts is the sound of the vehicle. While the engine does play a critical role in determining the kind of sound that a car ends u
Read Full PostWhy Choose an Ignite Exhaust
Why Choose an IGNITE Performance Exhaust? When it comes to upgrading your 4x4 or performance vehicle, choosing the right exhaust system can make all the difference. IGNITE Exhausts are purpose-built for Aust
Read Full PostUnlock Performance: Top Benefits of High Flow Cats for Your Ride
Catalytic converters have long been a critical component of modern vehicles, primarily tasked with reducing harmful emissions. They work by converting toxic gases like carbon monoxide, nitrogen oxides, and hydr
Read Full Post
More info