TAG Heavy Duty Towbar & Direct Fit Wiring Harness for Holden Colorado (01/2012 - on) Tub Body / Styleside With Bumper Step
Calculate Shipping
Premium Powder Coated 3-Piece Towbar and Direct Fit CANbus Wiring Harness to suit Styleside / Tub Body models WITH REAR BUMPER STEP
This Kit Includes:
TAG Heavy Duty 3-Piece Towbar
TAG Direct Fit Wiring Harness with 7 Pin Flat plug
TAG Heavy Duty Towbars are designed and manufactured in Australia and feature:
3-Piece Design for easier installation
Class 4 Towbar - 50mm Square Hitch Receiver
Durable Powder Coated Finish
TAG Limited Lifetime Warranty
Towbar includes Tow Ball, Tow Ball Mount, Pin & Clip and D-Shackles
| Barcode | 9340407054949 |
| Brand | TAG |
| Wiring Option | Direct Fit CAN-Bus Wiring Harness |
| Towbar Capacity [Kg] | 3500 |
| Bumper Removed During Fitment | Yes |
| Fitting Time [Min.] | 60 |
| Style | 7 Pin Flat |
| Type | Plugs & Sockets |
| Reverse Sensor Cut Off | Automatic |
| Diagnostic Coding | Not Required |
| Exposure | Exposed |
| Bumper Cut Out Required | No |
| Hitch Type | 50mm Square Hitch Receiver |
| Towbar Class | Heavy Duty (3-Piece Design) |
| Coating | Powder Coated |
| Shipping Weight | 41.9000kg |
| Shipping Width | 0.490m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 1.200m |
| Shipping Cubic | 0.170520000m3 |
| Assembled Length | 1.200m |
| Assembled Height | 0.290m |
| Assembled Width | 0.490m |
Related Products
Boost Zone
What is a Hotdog Muffler?
One of the things that come under the microscope quite frequently among car enthusiasts is the sound of the vehicle. While the engine does play a critical role in determining the kind of sound that a car ends u
Read Full PostWhy Choose an Ignite Exhaust
Why Choose an IGNITE Performance Exhaust? When it comes to upgrading your 4x4 or performance vehicle, choosing the right exhaust system can make all the difference. IGNITE Exhausts are purpose-built for Aust
Read Full PostUnlock Performance: Top Benefits of High Flow Cats for Your Ride
Catalytic converters have long been a critical component of modern vehicles, primarily tasked with reducing harmful emissions. They work by converting toxic gases like carbon monoxide, nitrogen oxides, and hydr
Read Full Post
More info